تادانه

افريقا؛ افسانه هاي آفرينش

https://scontent-iad3-1.cdninstagram.com/vp/14cdf61b21fc26f57af6378940757364/5DB4DFFA/t51.2885-15/e35/66118268_452143025577663_3208664351518823384_n.jpg?_nc_ht=scontent-iad3-1.cdninstagram.com
اين كتاب را اولين بار دست #افراسیاب_آقاجانی ديدم؛ سال هفتادوچهار، در اتاق آبی: زيرزمين كارگاه نقاشی حسين‌آقا يعقوبيان.
به همت حسين‌آقا يعقوبيان و معلم خدابيامرزم ساعد فارسی رحيمی‌آبادی و حسين‌آقا رحمانی و حسن‌آقا لطفی و محسن فرجی و اميرآقا يوسفی، اين جمع شكل گرفته بود. به اين ترتيب كه يک گروه هنری تشكيل شد شامل همه هنرها؛ نقاشی و تئاتر و موسيقی و ادبيات و
صندوق تشكيل داديم و پول عضويت می‌داديم و جمعه‌ها هم جمع می‌شديم و هر هفته، يک نفر مسوول معرفی حوزه‌اش بود.
در مدتی كه اين گروه تشكيل شد، خود من سخنرانی داشتم درباره نسل‌بندی ادبيات معاصر ايران و اين كه به چه كسانی نسل اول می‌گويند و به چه كسانی نسل دوم، و نسل سومی‌ها چه كسانی هستند و نسل چهارم (كه نسل من است) از كی شروع به كار كرده.
در يكی از اين جمعه‌ها مجسمه‌های افراسياب آقاجانی را ديديم و گپ‌اش درباره مجسمه‌های چوبی‌اش.
اين كتاب را آن روز دست‌اش ديدم. از همان‌روز دنبالش بودم. بارها دنبالش گذشتم. بارها سفارش دادم به اين و آن. اما هيچ‌وقت به دستم نرسيد. پيدا نشد. انگار دوستم نداشت. چند باری هم كه رفتم دنبال‌اش، اسير ديدن‌های تازه شدم و فراموش‌ام شد كه اصلا دنبال چی بودم.
تا سه چهار روز پيش. اتفاقی كتابی را در يكی از سايت‌های قديمی ديدم كه به زودی يادداشتی درباره‌اش خواهم نوشت. تا آمدم آن كتاب را سفارش بدهم، اين كتاب را ديدم. آمدم سفارش بدهم، ديدم نوشته ناموجود. به خودم گفتم: اين بار بايد ته ماجرا را دربياورم.
رفتم و گشتم اسم ناشرش را درآوردم و بعد تلفن‌هايش را. شروع كردم به زنگ زدن به ناشرش. يكی گوشی را برداشت و گفت سال‌هاست اين شماره واگذار شده. بعد زنگ زدم به پخش گسترش؛ به سامان‌جان بوالحسنی. بهش گفتم: سامان اصلا اين ناشر هست؟
و بعد باز يادم رفت.
تا الان كه اين بسته برايم رسيده. سامان آنقدر پيگير شده تا رسيده به ناشرش. رفته‌اند و گشته‌اند توی انبارش. اين يک جلد را پيدا كردند. و خواستند غافلگيرم كنند. زنگ زدم بهش و گفتم: دورت بگردم سامان! اين قشنگ‌ترين هديه‌ای است كه اين روزها گرفتم. ممنونم ازت. ممنونم. می‌خوانم‌اش و می‌گذارم توی قفسه‌ی غيرقابل فروش.
youssef.alikhani[at]yahoo[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment