تادانه

رمانی درباره تیم «بارسلونا» در ایران
رمان «من کاتالان نیستم» نوشته‌ی «هادی خورشاهیان»/ نشر آموت/ 152 صفحه/ 6000 تومان

«من کاتالان نیستم» رمانی از هادی خورشاهیان از سوی نشر آموت منتشر شد. نویسنده در این کتاب همراه با نگاه به فضای آشفته فوتبال و مافیای مواد مخدر در کشور آرژانتین، به ایده‌ها و ارزش‌های ایرانی در دوران جنگ از منظری نو و تحسین‌آمیز نظر داشته است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محور اصلی این رمان تاکید بر احیای ارزش‌های ایرانی و اسلامی از منظر موضوع ورزش و فوتبال است.
 خورشاهیان چندی پیش درباره این کتاب به «ایبنا» گفته بود: این رمان ساختاری پست مدرن دارد و محور اصلی آن جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و فوتبال است. در این داستان سه جوان 30 ساله در دوره‌هایی از سال‌های انقلاب، دوران جنگ و سال‌های اخیر حضور دارند و این رمان در لایه‌های پنهایی گویای این است که هویت ملی و مذهبی ما دوش به دوش یکدیگر پیش می‌روند.
به گفته این نویسنده داستان این کتاب ساختاری پست مدرن دارد و در آن شیوه بینامتنیت به کار رفته است و ارجاعات زیادی به کتاب قبلی وی دارد که در سال 1390 با نام «من هومبولتم» به چاپ رسیده.
 30 سالگی سه شخصیت در دوران‌های انقلاب، جنگ و سال‌های اخیر و در نسبت با موضوع فوتبال در لایه‌های پنهانی از این رمان گویای آن است که هویت ملی و مذهبی ما همواره دوش به دوش هم حرکت کرده‌اند.
این داستان را دو شخصیت با نام‌های «مزدک» و «ایلیا» که خود نماینده موضوعاتی در طول داستان هستند، روایت می‌کنند.
مزدک و ایلیا طرفداران تیم فوتبال بارسلونا هستند و در طول داستان با سفر به آرژانتین درگیر ماجرای مافیایی مواد مخدر می‌شوند؛ در واقع محور اصلی این داستان فوتبال و جنگ است.
در بخشی از این رمان می‌خوانیم: «من و مزدک، هرگز حتی پای‌مان را هم در اسپانیا نگذاشته بودیم، چه برسد به این که کاتالان باشیم اما تقریبا از همان‌وقتی که در خیابان‌های خاکی شهرکی دورافتاده در طرابلس، فوتبال بازی می‌کردیم، طرفدار بارسلونا بودیم. اما آن اتفاق عجیب و غریب که مسیر زندگی ما را عوض کرد، نه در دوره‌ بازی فان‌باستن در بارسا، که سال‌ها بعد که فرانک ریکارد، سرمربی بارسا بود، اتفاق افتاد.
وقتی که رونالدینیو، پس از این‌که گل سوم بارسا را به رئال مادرید زد، برای طرفداران رئال بوسه فرستاد و آن‌ها هم در اوج ناراحتی برای او دست زدند. آن روز، اولین‌باری بود که ما دیوید بکام را با آن قیافه‌ی ژولیده می‌دیدیم...»
رمان «من کاتالان نیستم» پاییز امسال (1391) از سوی نشر آموت منتشر شد. این کتاب 152 صفحه است و با قیمت 6هزار تومان تومان ارایه می‌شود.

Labels:

youssef.alikhani[at]yahoo[dot]Com