تادانه

«معمایی برای یک جنایت» منتشر شد
کتاب «معمایی برای یک جنایت»،‌با عنوان فرعي تکنیک «داستان‌پردازی پلیسی؛ از نوع معمایی»، نوشته محمدمهدی نحوی‌فرد از سوي نشر آموت منتشر شد. نويسنده در اين اثر پژوهشي سعي داشته تا ترفندها و شگردهای پلیسی‌نویسان در نحوه ایجاد کنجکاوی در ذهن مخاطبان را تحليل كند.
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، نویسنده در این اثر چگونگی ایجاد «معما» در طرح داستان‌ها و فیلمنامه‌های پلیسی را تحليل كرده و به آثار گوناگون پلیسی از این نوع استناد داشته است.
به گفته نحوی‌فرد اين كتاب حاصل پايان‌نامه دوره ليسانس وي است. در اين اثر تكنيک داستان‌ها و فيلم‌های پليسی از منظر ايجاد سوء‌ظن در ذهن مخاطب بررسی شده است.
این کتاب بر آن است تا با آنالیز جزء به جزء حیله‌ها و شگردهای پیچیده‌سازی، گمراه‌سازی و انحراف ذهن در این آثار، گامی در جهت شناخت هر چه بیشتر این ژانرِ ادبی، سینمایی بردارد.
به این منظور در این اثر با توجه به داستان‌ها و فیلم‌های پلیسی از نوع معمایی که نزد مخاطبان شناخته شده‌تر هستند؛ مانند آثار آگاتاکریستی، خالق هرکول پوآرو، و آثار سِر آرتور کانن دویل، خالق شرلوک هُلمز و ديگران، چهار مرحله داستان‌پردازی پلیسی ارايه شده است که از مرحله «تنظیم طرح و توطئه جنایت» تا «دستگیری مجرم» را شامل می‌شود.
همچنین در اين اثر نویسنده با استناد به آثار پلیسی، 14 روش جهت «ایجاد سوء ظن» نسبت به شخصیت‌هاي اين نوع از آثار را به دست آورده و آن را در مبحث «مظنون‌سازی» که یکی از شگردهای انحراف ذهن است، ارايه کرده است . سعی بر این بوده که این کتاب هم جنبه «علمی - کاربردی» داشته باشد و هم جنبه «سرگرم‌کننده».
«مروري بر سير تكاملي داستان‌هاي پليسي»، «ساختار داستان‌ها و فيلم‌هايي پليسي از نوع معمايي»، «اولين مرحله داستان‌پردازي پليسي از نوع معمايي»و «‌تنظيم،‌ طرح و توطئه جنايت»، از جمله فصل‌هاي تشكيل دهنده اين كتابند.
محمدمهدی نحوی‌فرد، متولد 1350 و تحصیل‌کرده رشته سینما است. وي در حال حاضر به عنوان کارگردان در صدا و سیمای مرکز قزوین مشغول به کار است.
کتاب «معمایی برای یک جنایت» نوشته «محمدمهدی نحوی‌فرد» در 232 صفحه و به قیمت پنج‌هزار و 500 تومان توسط «نشر آموت» و با همکاری بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان منتشرشده است.

Labels: ,

youssef.alikhani[at]yahoo[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment