تادانه

درس‌هایی درباره داستان‌نویسی
چاپ چهارم كتاب «درس‌هایی درباره داستان‌نویسی» نوشته لئونارد بیشاپ، با ترجمه محسن سلیمانی به زودی منتشر می‌شود. نویسنده در این اثر، با ذكر مثال‌هایی به بررسی شيوه‌ها و شگردهاي داستان‌نويسي می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، «درس‌هایی درباره داستان‌نویسی»، اثری آموزنده در حوزه ادبیات و داستان‌نویسی است كه همراه با ذكر مثال‌هایی، ویژگی‌ها و شگردهاي مختلف داستان‌نویسی را برای مخاطب تشریح می‌كند.

سلیمانی درباره این كتاب گفت: این كتاب بی‌شک یكی از 10 درس‌نامه ادبی برتر آمریكا است كه از زمان انتشار تاكنون، مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفته است.

مترجم كتاب «درس‌هایی درباره داستان‌نویسی» معتقد است گذشت حدود دو دهه از زمان انتشار این كتاب آن را كهنه نكرده و هنوز هم علاقه‌مندان به داستان نویسی می‌توانند از آن به عنوان یكی از بهترین مراجع، استفاده كنند.

سلیمانی در ادامه، محتوای كتاب را چنین تشریح كرد: در این سال‌ها، اتفاق حیرت‌انگیزی در حوزه داستان‌نویسی نیفتاده كه از اعتبار كتاب حاضر بكاهد. «درس‌هایی درباره داستان‌نویسی» به واقع راهنمایی خوب در این حوزه است كه بیش از 300 درس در آن گنجانده شده و نویسنده برای هر نكته‌ای كه بیان می‌كند، مثالی دقیق می‌آورد كه به فهم موضوع، كمک بیشتری می‌كند.

وی معتقد است رویكرد نویسنده نسبت به ادبیات مدرن در این كتاب، بسیار انتقادی است و بر این باور است كه خواننده باید با خواندن داستان لذت مطالعه را احساس كند و از یک رمان، در كنار نكاتی كه می‌تواند در پشت كلمات نهفته باشد، به مانند اثری برای گذراندن اوقات فراغتش بهره ببرد.

چاپ چهارم این اثر، با عنوان كامل «درس‌هایی درباره داستان‌نویسی، به ضمیمه مصاحبه ایزاک سینگر و جوزف هلر»، نوشته لئونارد بیشاپ، با ترجمه محسن سلیمانی، به زودی در حدود 480 صفحه، از سوی انتشارات «سوره مهر» روانه بازار كتاب ایران می‌شود.

Labels:

youssef.alikhani[at]yahoo[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment