تادانه

مجموعه داستان «آل» مجوز گرفت
مهدي محبي‌كرماني كه چندي پيش كتاب «كت زوک» از او منتشر شد، به زودي مجموعه داستان ديگري را با نام «آل» راهي بازار كتاب مي‌كند. به گفته اين نويسنده، بخشي از اين قصه‌ها در سال‌هاي دهه 50 و تعدادي در سال‌هاي اخير نوشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، محبي‌كرماني درباره داستان‌هاي اين مجموعه كه به زودي از سوي نشر «آموت» به چاپ مي‌رسد، گفت: برخي از قصه‌هاي اين مجموعه در سال‌هاي دهه 50 نوشته شده‌اند و برخي ديگر در اواخر سال‌هاي دهه 70 و سال‌هاي اخير. علت اين توقف زماني نيز به فشردگي كاري‌ام در دو دهه 60 و 70 بازمي‌گردد كه رابطه من را حداقل با خودم قطع كرد.

وي نوشتن اغلب قصه‌هاي اين كتاب را با ماجرا يا واقعه‌اي در زندگي‌اش مرتبط دانست و گفت: برخي از قصه‌هاي اين مجموعه كه يكي از آنها «عروس آب» نام دارد، به تعلق خاطر من نسبت به اتفاق يا موضوعي ربط دارد. مثلا داستان «بچه دزد» مربوط به داستاني بود كه من در سال 53 و زماني كه افسر وظيفه بودم، نوشتم. اين داستان درباره نوعي ويراني وسيع در بم بود و جالب است كه وقتي بعد از زلزله به بم رفتم، فضاها و مناظري كه ديدم، داستاني را كه نوشته بودم برايم تداعي كرد. «روزهاي ارغواني» نيز از جمله داستان‌هايي اند كه براساس رويدادهاي واقعي زندگي‌ام به آن پرداخته‌ام.

اين نويسنده همچنين اضافه كرد: براساس گفته برخي دوستانم مانند آقاي محمد شريفي، شايد وجه تمايز قصه‌هاي جديد تر با داستان‌های قديمي در اين باشد كه در كارهاي تازه‌تر وجه شاعرانگي نمود پررنگ‌تري يافته است؛ ‌در حالي كه فضاي روايتي داستان‌ها تغييري نكرده است.

«كت زوک»، تازه‌ترين اثر داستاني محبي‌كرماني، چند ماه گذشته از سوي نشر آموت منتشر شد.

داستان‌هاي اين كتاب درباره باورهاي فولكلور مردم كرمان است كه با رگه‌هايي طنزآميز خلق شده‌اند. توجه به وجوه فرهنگي، اجتماعي و سياسي در اغلب اين قصه‌ها كه زباني بومي و قالبي مدرن دارند، بخشي از دغدغه‌هاي نويسنده اين كتاب بوده است.

مهدي محبي، ‌متولد 1329 كرمان، فارغ‌التحصيل رشته اقتصاد از دانشگاه تهران و بازنشسته شركت ملي صنايع مس ايران است. دو كتاب مجموعه شعر با نام‌هاي «صبح نارنجستان» و «سرود سرد گلايه» از آثار محبي در زمينه شعرند.

Labels:

youssef.alikhani[at]yahoo[dot]Com
0 Comments:

Post a Comment